Norwegia, kraj niezwykłych krajobrazów, fiordów i malowniczych tras, zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników kempingu i vanlife’u. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną połączyć bliskość z naturą z wolnością podróżowania. Dlaczego ten kraj jest tak doskonały dla kempingowania i życia w vanie? Dlaczego Norwegia jest rajem dla miłośników kempingu? Oto kilka powodów 👇

Przyroda, która oczarowuje

Norwegia słynie z niezwykłych krajobrazów. Wędrówki po górach, spływy kajakoweh po fiordach, czy podziwianie zorzy polarnej, to tylko niektóre aspekty tego zjawiskowego skrawka ziemi. Kiedy podróżujesz kamperem, każdy poranek to nowy, malowniczy widok za oknem. Co więcej, żadna pora roku nie jest warta przegapienia w krainie fiordów. Zimą skorzystaj z narciarskich i biegowych tras, wieczorami wypatruj zorzy i wypacaj toksyny w saunie, żeby potem wskoczyć do lodowatej wody. Jesienią podziwiaj piękne kolorowe góry i płaskowyże, a latem korzystaj z niesamowitej sieci jezior i rzek, które posiada ten piękny kraj.

Wolność i dzika przyroda

Norwegia promuje ideę wolności, a prawo “allemannsrett” (prawo każdego) pozwala na dziki kemping w wielu miejscach. Możesz rozbijać namiot w prawie dowolnym miejscu, pod warunkiem, że przestrzegasz zasad pozostawiania środowiska takim, jakim je znalazłeś. To oznacza, że ​​masz możliwość spania pod gwiazdami w najdzikszych zakątkach kraju. Dlatego właśnie Skandynawska ziemia jest rajem dla podróżników, banitów, włóczęgów i fanów podróży samochodowych.

Kultura przyjazna turystom

Norwegia to kraj, w którym lokalna społeczność ceni turystów. Spotkasz się z gościnnością, a ludzie z chęcią podzielą się z tobą wskazówkami na temat ukrytych skarbów danego regionu. Co więcej, Norwegowie to też ludzie, którzy nie są wścibscy i pilnują swoich spraw. Nie będą Cię zaczepiać, przeganiać czy podejrzanie patrzeć, jeśli zobaczą Cię kempingującego na dziko. Pamiętaj jednak, że jesteś gościem w ich kraju, unikaj parkowania pod zakazem i robienia hałasu gdziekolwiek. Wtedy będziesz zdecydowanie mile widziany w tym kraju.

Infrastruktura przyjazna kamperom

Norwegia zainwestowała w rozwój infrastruktury przyjaznej dla kamperów. Obozowiska są dobrze wyposażone, oferują dostęp do prądu, wody, a niekiedy nawet sauny. Dla podróżujących vanem, liczne miejsca parkingowe oferują bezpieczne i komfortowe miejsca na nocleg. Znajdziesz wiele miejsc z dostępem do toalet, nawet w środku las zdarzały nam się takie udogodnienia.

Bezpieczeństwo i czystość

Norwegia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, co sprawia, że podróżowanie kamperem czy vanem jest nie tylko fascynujące, ale również bezpieczne. Ponadto, Norwegowie zwracają szczególną uwagę na ochronę środowiska, co przekłada się na czystość i dbałość o przyrodę. Widać tę różnicę pomiędzy Europą Północną i Południową, że Skandynawią odstaje od gorącego południa dbałością o czystość. Tego samego oczekuje jednak od turystów i trzeba przyznać, że większość stosuje się do zasad tam panujących.

Jeśli podobał Ci się wpis O Norwegii, a masz apetyt na więcej, zapraszamy do naszego sklepu internetowego po najnowszego ebooka pt. “2godziny od Oslo”. Znajdziesz tam 20 wycieczek w pobliżu Oslo, ze szczegółowym opisem stolicy Norwegii.

Przewodnik po Południowej Norwegii
Dominika i Artur November Travelers