Dlaczego Rjukan to mroczne miasto między górami?
To miasteczko u podnóża Gaustatoppen, mroczne miasto usytuowane między dwoma górami. Ukształtowanie terenu sprawia, że w okresie jesienno-zimowym nie docierają tutaj promienie słoneczne. Dlatego właśnie pozwoliłam sobie nadać mu miano mrocznego. Na szczęście władze miasta postanowiły zaradzić temu zjawisku poprzez zamontowanie systemu luster, które by to słońce odbijały. Ale nie tylko lustra są wizytówką miasta, bo uroczo położone zachwyca swoją norweską architekturą i minimalizmem. Krajobraz wokół Rjukan jest mroczny i przywodzi na myśl dawne, surowe czasy.
Rjukan to idealna baza wypadowa
Rjukan to nie tylko świetna baza wypadowa na okoliczne wodospady, wejście na Gaustatoppen, czy przejechanie się zabytkową kolejką Krossobanen – jedną z najstarszych, czynnych kolejek linowych w Norwegii. To piękne miasto z ciekawą historią, mrożącą krew w żyłach.
Muzeum Industrialne w Rjukan
Muzeum Robotników powstało na terenie byłej hydroelektrowni Vemork, leżącej powyżej miasta. W czasach II wojny światowej była tam jedyna w Europie fabryka ciężkiej wody, co do której Hitler miał znaczące plany w aspekcie produkcji bomby atomowej. Obiekt o takim znaczeniu strategicznym stał się nadrzędnym celem do likwidacji – zarówno ze strony brytyjskich komandosów, oraz norweskich dywersantów.
To właśnie ci ostatni doprowadzili do skutecznego ataku na fabrykę i poważnego jej uszkodzenia. W konsekwencji zaś w 1944 roku do zatopienia promu przewożącego cały zapas ciężkiej wody, który Niemcy próbowali wywieźć.
Działania te znane jako “Bitwa o ciężką wodę” były jedną z najważniejszych i najbardziej skomplikowanych operacji sił specjalnych. Ich sukces pogrzebał niemieckie marzenia o broni jądrowej.
Muzeum jest warte każdych pieniędzy. Oprócz chłodu poczujecie w nim widma przeszłości, trudne znamiona historii i norweski surowy klimat, którego próżno szukać gdzie indziej. Czy już rozumiesz czytelniku, dlaczego Rjukan to mroczne miasto?